Podobnie jak w innych gminach, również w gminie Maszewo uchwałą Rady Miejskiej przyjęty został „Regulamin utrzymania czystości i porządku”.

To obszerny dokument, liczący 18 stron i szczegółowo określający obowiązki gminy, miejscowego Zakładu Komunalnego oraz mieszkańców gminy w zakresie:

* utrzymania czystości na terenie nieruchomości, w tym selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,

* uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości,

* utrzymania zieleni wchodzącej w skład nieruchomości,

* mycia pojazów samochodowych,

* zabezpieczenia terenu budowy itp.

Regulamin zabrania tworzenia dzikich wysypisk śmieci, tj. gromadzenia ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz wypalania suchych traw i spalania odpadów komunalnych. Określa również obowiązki osób utrzymujących zwierzęta; przede wszystkim właścicieli psów.

W paragrafie 52 regulamin stanowi, że naruszenie postanowień zawartych w regulaminie jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. I właśnie to sformułowanie nie podobało się radnemu Woźniakowi. „Nasze społeczeństwo nie jest przygotowane do tego, aby spełnić wymagania regulaminu i za biedne na płacenie kar. Jeśli przyjmiemy tę uchwałę, to będzie to pejcz na ludzi i będziemy mieć wyrzuty sumienia. Dla mnie to kaprys rządzących, którzy chcą się przypodobać Unii Europejskiej” – stwierdził, przekonując w dość długiej wypowiedzi, by regulaminu nie uchwalać.

Wypowiedź ta wyraźnie zdenerwowała radnego Porębę: „Nie bardzo wiem, o co panu Woźniakowi chodzi. W interpelacjach mówił, że trzeba posprzątać psie kupy, a teraz namawia nas, żeby regulaminu, który to reguluje, nie przyjmować. Po co tu siedzimy? Mamy coś uchwalać, czy słuchać wywodów pana Woźniaka?”

W sprawie regulaminu głos zabrali także radni Wierzbicki i Głowacki. Pierwszy z nich sugerował, by zastanowić się, jak będzie z utrzymaniem chodników w przypadku dużych posesji zwłaszcza zamieszkałych przez starszych ludzi, którzy sobie z tym obowiązkiem mogą nie poradzić. E.Głowacki zaś, odpowiadając na wątpliwości Z.Woźniaka, powiedział: „Tak ma być w przyszłości. Uchwała określa cele, do których wszyscy powinniśmy dążyć. Chcemy mieć pieniądze z Unii, to musimy spełniać jej warunki”.

W głosowaniu, poza radnym Woźniakiem, wszyscy byli za przyjęciem regulaminu. Wejdzie w życie 14 dni od ogloszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Naszym skromnym zdaniem, ponieważ jest to obszerny dokument i napisany trudnym językiem, warto by było – nie tylko w tej gminie – opracować w przystępny sposób podstawowe obowiązki mieszkańców w zakresie utrzymania czystości i w formie ulotek wszystkim je dostarczyć. Żeby potem nie mówili, że nie wiedzieli, co do nich należy.

Kategorie: Informacje